Broome Tioga Boces

Broome Tioga Boces Logo
Parents
"Students
Staff
Alumni

Region 12 Tournament
18 March 2017

Catch Us If You Can Schedule

Div I

Div II

Odd-a-Bot Schedule

Div I

Div II

It's Time, OMER Schedule

Div I

Div II

Div III

Ready, Set, Balsa, Build! Schedule

Div I

Div II

Div III

To Be Continued: A Superhero Cliffhanger Schedule

Div I

Div II

Div III

Movin' Out! Schedule

Primary

 

 

Catch Us If You Can Div I
Long Term Location: Main Gym L
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

8:00am

ST JAMES MID SCH

Heslin

12:20pm

8:20am

W A OLMSTED ELE SCH

Munson

1:00pm

8:40am

ST JOHN THE EVANGELIST SCH A

Garcia, Malmquist, Roque

12:40pm

9:00am

AFRICAN ROAD ELE SCH A

Ciaravino, Smith

1:20pm

Top 

Catch Us If You Can Div II
Long Term Location: Main Gym L
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

9:40am

CHENANGO VALLEY MID/H S

McCabe, Gates

11:20am

10:00am

WEST MID SCH

Markowski

1:40pm

10:20am

VESTAL MID SCH

Davey, Schoenfeldt

12:40pm

10:40am

--Break

11:00am

WEST MID SCH B

Phelps

1:00pm

11:20am

HARPURSVILLE MID/ H S

Avery

1:20pm

11:40am

--Lunch

12:40pm

LANSING MID SCH

VanArnum

10:40am

1:00pm

MAINE ENDWELL MID SCH

Underwood, Zuber

11:00am

Top 

Odd-a-Bot Div I
Long Term Location: Main Gym R
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

10:00am

ST JAMES MID SCH

Lashier

8:00am

10:20am

CALVIN COOLIDGE SCH

Doherty, Mellander

8:20am

10:40am

ALL SAINTS CATHOLIC SCHOOL

O'Brien, Patterson

8:40am

11:00am

GLENWOOD ELE SCH

Russell

9:00am

11:20am

--Lunch

12:20pm

AFRICAN ROAD ELE SCH A

Klotzkin, Dwyer

9:40am

12:40pm

CLAYTON AVENUE ELE SCH

Horn, Palm

10:00am

1:00pm

--Break

1:20pm

THE CRESCENT ACADEMY

Dawood-Sethi, Sethi

10:40am

1:40pm

MAC ARTHUR SCH

Keenan

11:00am

Top 

Odd-a-Bot Div II
Long Term Location: Main Gym R
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

8:00am

MAINE ENDWELL MID SCH

Strong, Zuber

10:20am

8:20am

EAST MID SCH

Anderson

12:40pm

8:40am

--Break

9:00am

WEST MID SCH

Severino

10:40am

9:20am

VESTAL MID SCH

Heron-Starr

12:20pm

Top 

It's Time, OMER Div I
Long Term Location: 129
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

7:40am

CALVIN COOLIDGE SCH

Mellander, Doherty

9:20am

8:00am

A F PALMER ELE SCH

Symons

9:40am

8:20am

ST JOHN THE EVANGELIST SCH A

Fiacco

10:00am

8:40am

--Break

9:00am

THOMAS JEFFERSON SCH

Bogart

10:40am

9:20am

BENJAMIN FRANKLIN SCH

Smalt

11:20am

9:40am

DEPOSIT ELE SCH

Phinney

11:00am

10:00am

C R WEEKS ELE SCH

Smeenk

12:40pm

10:20am

--Break

10:40am

HOMER BRINK ELE SCH B

Kriebel, Kriebel

1:00pm

11:00am

HOMER BRINK ELE SCH A

Severino

1:20pm

11:20am

GLENWOOD ELE SCH

Rosato

8:40am

Top 

It's Time, OMER Div II
Long Term Location: 129
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

12:40pm

WEST MID SCH

Raymond

8:20am

1:00pm

WINDSOR MID SCH

Merrill, Rolston

8:40am

1:20pm

MAINE ENDWELL MID SCH

Zuber, Strong

9:00am

1:40pm

--Break

2:00pm

WEST MID SCH B

McLachlan, Nicotra

9:40am

2:20pm

CHENANGO VALLEY MID/H S

Gates

10:00am

Top 

It's Time, OMER Div III
Long Term Location: 129
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

2:40pm

BINGHAMTON H S A

Dayton Coon

10:00am

Top 

Ready, Set, Balsa, Build! Div I
Long Term Location: 534/535
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

10:20am

MAC ARTHUR SCH

Martinez

8:00am

10:40am

WOODROW WILSON SCH

Kelly

8:20am

Top 

Ready, Set, Balsa, Build! Div II
Long Term Location: 534/535
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

8:20am

CHENANGO VALLEY MID/H S

Gates

11:20am

8:40am

WEST MID SCH

Kelly

10:40am

9:00am

WEST MID SCH B

Sabol, Raymond

11:00am

Top 

Ready, Set, Balsa, Build! Div III
Long Term Location: 534/535
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

9:40am

BINGHAMTON H S A

Sabol, Raymond, Zapach

11:00am

Top 

To Be Continued: A Superhero Cliffhanger Div I
Long Term Location: 229
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

7:40am

WOODROW WILSON SCH

Edwards

1:20pm

8:00am

HOMER BRINK ELE SCH A

Norton, Deyo, Bernhauer

11:20am

8:20am

MAC ARTHUR SCH

Martinez

9:40am

8:40am

--Break

9:00am

W A OLMSTED ELE SCH

McDonald

12:40pm

9:20am

C R WEEKS ELE SCH

Crisanti

11:00am

9:40am

CHENANGO BRIDGE ELE SCH

Greenmun, Randis, Gates

2:00pm

10:00am

--Break

10:20am

F P DONNELLY SCH

Pilotti

3:00pm

10:40am

HORACE MANN SCH

Parsons

1:00pm

11:00am

FLOYD BELL ELE SCH

Gaige, Pietrosanti

7:40am

11:20am

CALVIN COOLIDGE SCH

Walker

2:20pm

11:40am

--Lunch

12:40pm

BENJAMIN FRANKLIN SCH

Fleming

10:40am

1:00pm

VESTAL HILLS ELE SCH

Perna

8:00am

1:20pm

ST JAMES MID SCH TM B

Maben

2:40pm

1:40pm

--Break

2:00pm

MAINE MEMORIAL ELE SCH

Buchanan, Buchanan

9:20am

2:20pm

THOMAS JEFFERSON SCH

Verrastro

10:20am

2:40pm

ST JAMES MID SCH

Saunders

8:20am

3:00pm

HOMER BRINK ELE SCH B

Mellander

9:00am

Top 

To Be Continued: A Superhero Cliffhanger Div II
Long Term Location: 218
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

8:20am

JOHNSON CITY MID SCH

Bigney

9:40am

8:40am

MAINE ENDWELL MID SCH

Severino, Zuber

10:00am

9:00am

RICHARD T STANK MID SCH

Zietz

12:40pm

9:20am

--Break

9:40am

WEST MID SCH

McLachlan

1:00pm

10:00am

WEST MID SCH B

Nicotra

1:20pm

10:20am

VESTAL MID SCH

Getchell

8:00am

10:40am

--Break

11:00am

HARPURSVILLE MID/ H S

Munson, Avery

8:40am

11:20am

LANSING MID SCH

Calhoun

9:20am

11:40am

WINDSOR MID SCH

Behn, McKee, Behn

8:20am

Top 

To Be Continued: A Superhero Cliffhanger Div III
Long Term Location: 218
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

1:00pm

BINGHAMTON H S A

Dayton Coon

8:40am

1:20pm

VESTAL SR H S

Donacik, Pellegrino

9:20am

1:40pm

CHENANGO VALLEY MID/H S

Wood, Gates

9:00am

Top 

Movin' Out! Primary
Long Term Location: PALS Gym
Spontaneous Location:

Long Term

Membership Name

Coach

Spont

8:00am

AFRICAN ROAD ELE SCH A

Lee, Hardy

1:00pm

8:20am

CALVIN COOLIDGE SCH

Normile

10:40am

8:40am

MAC ARTHUR SCH

Keenan

9:40am

9:00am

--Break

9:20am

ST JAMES MID SCH

Czumak

1:20pm

9:40am

FLOYD BELL ELE SCH

Johnson, Johnson

11:20am

10:00am

GLENWOOD ELE SCH

Lahoda, Stankevich, Collette, Clemens

12:40pm

10:20am

--Break

10:40am

AFRICAN ROAD ELE SCH A

Gowe

2:20pm

11:00am

ST JAMES MID SCH

Shaheen

8:40am

11:20am

A F PALMER ELE SCH

Burchill

2:00pm

11:40am

--Lunch

12:40pm

HOMER BRINK ELE SCH A

Henderson

8:20am

1:00pm

BENJAMIN FRANKLIN SCH

DeCamillo

11:00am

1:20pm

HORACE MANN SCH

King

10:00am

1:40pm

--Break

2:00pm

C R WEEKS ELE SCH

Pietriyk

8:00am

2:20pm

BENJAMIN FRANKLIN SCH

Browne

9:20am

Top

 

Instructional Programs  
PDF files require you to download Adobe Reader Here.